تراشیدن پروستات از راه مجرا

 TRANSURETHRAL RESECTION OF THE PROSTATE


در حال حاضر جراحی تراشیدن پروستات از راه مجرا(TURP) روش استاندارد طلایی درمان پروستات است. این روش چنان مقبولیت پیدا کرده که بیشتر جراحی های پروستات در ایالات متحده به این طریق انجام می شود.

در درمان بزرگی خوش خیم پروستات، برای بیمارانی که علائم ادراری شدید ندارند، توصیه به تحت نظر گرفتن یا روش های دارویی می شود و روش های جراحی برای بیماران شدید تر مناسب می باشد. بیمار باید از منافع و مضرات روش های درمانی موجود مطلع باشد و در تصمیم گیری برای انتخاب نوع درمان مشارکت کند.

معیار درمان جراحی


مهمترین دلیل برای توصیه به درمان جراحی این است که علائم انسدادی و تحریکی بیمار در حد متوسط یا شدید، آزار دهنده و باعث کاهش کیفیت زندگی بیمار شده باشد.

 سایر معیارهای قطعی درمان جراحی شامل احتباس ادراری حاد، عفونت مکرر ، هماچوری (مشاهده خون در ادرار) مکرر و نارسایی کلیه است.

آزمایش ادرار (جهت رد عفونت)، معاینه انگشتی پروستات از راه مقعد جهت تعیین سایز پروستات و اندازه گیری کراتنین سرم قبل از عمل لازم است.

سیستوسکوپی (مشاهده مثانه ومجرا به طریقه آندوسکوپی) معمولا به صورت روتین قبل ازعمل انجام می شود. تنها دلیل انجام تعیین سایز پروستات جهت انتخاب نوع عمل می باشد.

در موارد:
 پروستات کوچک    برش پروستات از راه مجرا  transurethral incision of prostate (TUIP)

پروستات متوسط    تراشیدن پروستات ا ز راه مجرا transurethral resection of prostate(TURP)

پروستات بزرگ     جراحی باز پروستات open prostatectomy

انجام می شود.

 
بیهوشی  Anesthesia


جراحی های از راه مجرای پروستات می تواند با بیهوشی عمومی یا بی حسی کمری انجام شود.

 
آنتی بیوتیک قبل از عمل  Perioperative Antibiotics


عفونت ادراری در 8 الی 24 درصد بیماران بزرگی خوش خیم پروستات قبل از عمل وجود دارد. عفونت باید قبل از جراحی درمان شود. توصیه این است که بیماران قبل از شروع جراحی آنتی بیوتیک وریدی دریافت کنند (سفازولین با یا بدون جنتامایسین) . همچنین بعد از عمل تا زمان خارج کردن سوند ادراری، انتی بیوتیک باید ادامه یابد.

تکنیک جراحی


 
نتایج :


بر اساس مطالعات حدود 85% بیماران بهبودی علائم بعد از عمل دارند.

عوارض :

 
  • خونریزی بعد از عمل
  • سندرم TUR ناشی از جذب مایع شتشوی رقیق
  • تنگی مجرای دیررس

مرگ و میر:


حدود 0.2 % مرگ ومیر ناشی از خونریزی ذکر شده است.