کیست کلیه
کیست کلیه
 
 
 Renal Cysts
 

با افزایش انجام سونوگرافی و CT اسکن در طی 3 دهه اخیر یافت شدن کیست های ساده کلیوی در طی بررسی های پزشکی افزایش یافته است. این کیست ها در مردان و به خصوص افراد مسن بیشتر است. حدود 27% افراد 40 ساله و 61% افراد بالای 80 سال کیست کلیوی دارند.
  
کیست های کلیه با گذشت زمان هم از نظر اندازه و هم تعداد افزایش می یابند. تعدادی از بیماران ممکن است ناشی از کیست علامت دار شوند. گاهی علائم  درد کلیوی ( پهلو) ، هماچوری و فشارخون ناشی از کیست کلیه ایجاد می شود. در بیماران دارای  کیست کلیه ارثی ( پلی کیستیک)  مشکلات ناشی از کیست افزایش یافته و در این افراد درد کمری و شکمی (47%)، عفونت ادراری (41%)، سنگ کلیه (34%) ، فشارخون (69%)، توده قابل لمس (15%)، هماچوری (31%)، نارسایی کلیه (41%) دیده می شود.

بیشتر بیمارانی که جهت درمان کیست کلیه به اورولوژیست مراجعه میکنند درد کلیوی ناشی از افزایش اندازه کیست دارند. در این افراد کیست به حدی بزرگ می شود که باعث انسداد سیستم کلیوی و یا فشار به اعضای اطراف می شود.درمان از راه پوست برای کیست های کلیوی شامل تخلیه با سوزن زیر دید سونوگرافی و سپس اسکلروتراپی ( تزریق داخل کیست جهت جلوگیری از عود) است. در گذشته این روش درمان خط اول درمان محسوب می شد. البته در مطالعات اخیر نیز دیده شده این روش نتایج خوب و قابل قبولی دارد. البته عوارض طولانی مدت مانند آبسه کیست ، تنگی حالب، تب، درد و عود کیست نیز دیده شده است. برای بیمارانی که این روش موفقیت آمیز نبوده است یا کیست بسیار بزرگ است روش برداشتن از راه پوست توصیه می شود.